Ankieta - pomoc w wyborze szkoły

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

Drodzy uczniowie, kandydaci do szkół ponadpodstawowych

Trafny wybór szkoły ponadpodstawowej to droga do realizacji celów w dorosłym życiu.

W naszej ofercie znajdziecie informacje i wskazówki, co warto wziąć pod uwagę, przy podjęciu tej ważnej decyzji.

      Dokonanie oceny samego siebie, własnych predyspozycji bywa trudne, szczególnie w sytuacji stresu, związanego z wyborem dalszej drogi kształcenia i poszukiwania pomysłu na dorosłe życie. Trudne bywa również nazwanie specjalności, w jakiej moglibyśmy się kształcić, ponieważ katalog poszukiwanych na rynku specjalistów zmienia się szybko. W tej ocenie pomocny będzie doradca zawodowy.

Warto przyjrzeć się sobie, zadać kilka pytań, porozmawiać z najbliższymi i ze specjalistą.

Pytania, na które należy sobie odpowiedzieć:

  • Co mnie pasjonuje i z przyjemnością robię?
  • Jakie są moje mocne strony?
  • Czy lubię się uczyć, czy nauka przychodzi mi z łatwością?
  • Czy chcę, lub z jakiegoś powodu powinienem, jak najszybciej podjąć pracę zarobkową?
  • Co mnie ogranicza - sytuacja zdrowotna i domowa, np. czy mogę uczyć się, mieszkając poza domem?
  • Co mogę robić?

Przed wyborem szkoły proponujemy, aby:

  1. Określić swoje zainteresowania - zainteresowanie jakąś dziedziną łączy się zwykle ze skłonnością do wykonywania w niej pewnych działań,
  2. Poznać swoje uzdolnienia – możesz mieć zdolności plastycznie, muzycznie, językowe, kucharskie itp.
  3. Określić temperament - każdy z nas jest inny, jedni są opanowani, inni wybuchają, są ludzie pracujący wolno, są też pracujący szybko,
  4. Poznać cechy swojego charakteru.
  5. Zdobyć wiedzę o interesujących Cię zawodach – wymagania zawodu, jego specyfikę, możliwości kształcenia w danym zawodzie. Możesz to zrobić poprzez informatory, media, Internet, programy komputerowe, rodzinę i znajomych.
  6. Zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych w powiecie, a także progi punktowe, bazę dydaktyczną, możesz odwiedzić szkołę.
  7. Poznawać aktualny rynek pracy – poszukiwane zawody, firmy poszukujące pracowników wymagania pracodawców poprzez Internet, media.
  8. Dokonać analizy własnych wyników nauczania i porównać je z wymaganiami szkół, samoocena swoich możliwości.
  9. Razem z Rodzicem sprawdzić u lekarza swój stan zdrowia – pod kątem możliwości wykonywania zawodu i nauki w wybranej szkole, szczególnie wtedy jeżeli wybierasz szkołę branżową lub technikum.
  10. Określić swoje predyspozycje zawodowe w kierunku konkretnego zawodu, a pomogą Ci, w tym pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

      Poniżej znajduje się przygotowany specjalnie dla Ciebie zestaw ankiet i kwestionariuszy, których wykonanie ułatwi samodzielne określenie własnych predyspozycji zawodowych, cech temperamentu, preferencji i zainteresowań. Zachęcamy do skorzystania z takiej formy pomocy i mamy nadzieję, że przyczyni się ona do świadomego wyboru ścieżki kształcenia i osiągania sukcesów w obranym przez Ciebie zawodzie lub kierunku kształcenia. Możesz wykonać wszystkie załączone propozycje lub wybrać niektóre z nich. Przygotowana wersja pozwala na wydrukowanie zamieszczonych narzędzi i wykonanie ich w wersji papierowej. Każde narzędzie posiada instrukcję i opis interpretacji wyników. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją lub analizą poproś Rodzica, wychowawcę, pedagoga szkolnego.

Istotne dla Ciebie informacje możesz uzyskać
w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu ul. Poniatowskiego 63.

Pliki do pobrania